Olej

Sięgając do naszych korzeni …
 
W Polsce produkcja oleju rzepakowego sięga XVI w. Wtedy to w naszym kraju odnotowano pierwsze uprawy rzepaku. Olej wytwarzano stosując proste prasy, jednak w  połowie XX w. tłoczenie oleju  stopniowo zanikało.
Inspirowani smakami z dzieciństwa naszych przodków postanowiliśmy powrócić do dawnych tradycji…
 
Przez ponad 20 lat doskonaliliśmy nasze umiejętności i poszerzaliśmy wiedzę niezbędną do uzyskania wyjątkowego produktu. Zaczynając swe zmagania jako rolnicy uprawiający rzepak dobrze wiemy jak wyprodukować najlepsze ziarna. Postanowiliśmy wiec połączyć pragnienie tworzenia rzeczy niezwykłych z radością dzielenia się nimi z wyjątkowymi ludźmi. Tak wiec teraz z radością oddajemy w Państwa ręce produkt łączący doświadczenie, wiedzę i pasję – Olej Rzepakowy z Góry Św. Wawrzyńca.
 
Obecny proces wytwarzania oleju w zasadzie  niewiele różni się od pierwotnego. Jedyną różnicą jest wykorzystanie urządzeń produkowanych w obecnych czasach.
Olej Rzepakowy z Góry Świętego Wawrzyńca jest produkowany wyłącznie z niemodyfikowanych genetycznie odmian rzepaku. Powstaje w pobliżu Rezerwatu Przyrody Góra św. Wawrzyńca, wyłącznie z krajowego surowca najwyższej jakości.
 
Pozyskiwany w procesie tłoczenia na zimno z selekcjonowanych nasion rzepaku stanowi cenne i bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – NNKT, wyłącznie syntetyzowanych przez rośliny i dostarczanych człowiekowi  w pożywieniu. Dzięki wysokiej zawartości tych właśnie kwasów olej rzepakowy uważany jest za  najzdrowszy olej spośród wszystkich olejów roślinnych…
 
Poza właściwościami prozdrowotnymi Olej Rzepakowy z Góry Św. Wawrzyńca  posiada również niezwykłe walory smakowe. Wyrazisty smak i niezwykły aromat sprawiają iż potrawy przygotowywane na nim tworzą  niepowtarzalną kompozycję . Jest znakomity jako dodatek  do sałatek, surówek, sosów oraz potraw smażonych. Dzieje się to dzięki temu iż olej rzepakowy tłoczony na zimno podczas smażenia nie zmienia swoich właściwości, szybko osiąga wysoką temperaturę, a ponadto łatwo ocieka z produktu usmażonego.


 

O producencie

Jesteśmy rodzinną firmą działającą na polskim rynku od ponad 20 lat. Swą działalność rozpoczynaliśmy od uprawy zbóż i rzepaku. W kolejnych latach poszerzaliśmy swą ofertę o przechowalnictwo i przygotowanie powyższego asortymentu pod względem jakościowym do wymagań rynkowych. Obecnie korzystając z bogatego doświadczenia zajmujemy się produkcją oleju rzepakowego uzyskiwanego metodą tłoczenia na zimno i nieustannie poszukujemy nowych kierunków rozwoju firmy.

 

W 2011 roku Przedsiębiorstwo Rolno-Spożywcze Lech Rutkowski zrealizowało projekt pt. "Budowa budynku do produkcji estrów z oleju roślinnego z instalacją i urządzeniami towarzyszącymi" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

 

 

Przedsiębiorstwo Rolno-Spożywcze Lech Rutkowski w 2013 roku zrealizowało projekt pt. „Usprawnienie dostawy surowców oraz zwiększenie wydajności linii technologicznej do produkcji estrów metylowych – Kałdus” współfinansowany ze środków Ministra Gospodarki w ramach konkursu DEO/1/2013.